Slovenska večerja?

Galc  

član od: 15.3.2004

sporočila: 9

18. mar 2004 8:18

Se strinjam z Mimiko! Tezko je reci kaj je pristna Slovenska hrana in kaj ne! Hrana potuje sem in tja in ljudje jedo tisto kar jim najbolj disi . Večerjo bom pripravil v soboto zvečer, ko bodo prišli na obisk. In upam da bodo zadovoljni. Trenutno še nevem kaj bom naredil vendar že imam kar nekaj načrtov. Jedi je toliko, za katere menim da bi jih morali poskusiti (Štruklji, Cmoki, Gibanica, Pršut, Potica, Matevž, Žganci,...), pa vendar nemorem vsega pripraviti, sploh pa saj jih nisem povabil zadnjič . Na Danskem pripravljajo bolj pikantno hrano. Pristna Danska hrana pa ni kaj dosti drugačna kot pri nas. Vsebuje veliko mesa in pa veliko uporabljajo morskih jedi. Jaz sem kar zadovoljen z Dansko kuhinjo, ker imam rad pikantno hrano, vendar pa nemaram nekaterih solat ki so sladke. Tudi zelenjava ni tako dobra kot jo dibiš pri nas. Hvala za vse vaše odgovore, saj ste mi bili v veliko pomoč, Hvala! LP Gregor Gale

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

18. mar 2004 9:27

Ne strinjam se z mnenjem, da smo Slovenci vse pobrali od naših nekdanjih zavojevalcev. Kaj pa smo potem jedli pred Avstroogrsko in Italijo?? Menda ja niso Karantanci pili samo medico ?? Za mene je slovenska jed vse, kar so kuhale naše prababice, ki še niso hodile po svetu in niso poznale kitajske in mehiške kuhinje. Se strinjam, da je kuhinja predvsem regionalna in ne pozna ostrih nacionalnih mej. Predvsem kmečka kuhinja je po mojem dovolj domača, pa čeprav podobno jedo tudi v Avstriji, Italiji ali na Madžarskem. Kaj pa če so oni kaj pobrali od nas?? Ne razumite me, lepo prosim napak, sem pa malo alergična na naše samoponiževanje do zahodnih in severnih sosedov. lenča

Tjanca  

član od: 6.7.2002

sporočila: 265

18. mar 2004 9:30

Se pridružujem lenci58 ! Tatjana

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

18. mar 2004 10:50

ja. bolj slabo so jedli, ni kaj. Močnike, žgance in takim podobne rihte, v katere je ob prazniku "stopil prasc". Zelje, repa. Suho sadje. da ne rečemo še bolj nazaj, preden so iz bližnjega vzhoda uvozili žito. preberite si Bobre - jedli so bolj slabo... pa ne samo Karantanci, vsi Kelti, Vikingi, Barbari, Vangoti ali kar koli že so jedli divjačino, jajčka, ribe, suho sadjičevje in lešnike, koreninice, gobe, lan in podpepelnjake (iz nekih vodnih oreščkov, mogoče tudi žira). Ajda je s Kitajske. Aja, ste vedeli, da makaroni pa niso? Torej pri natančnem branju potopisa Marka Pola se menda pravilno razbere, da Kitajci naredijo testo, ga mečejo v luft in raztegujejo in raztegujejo, da dobijo nekaj takega kot pasto. Torej je on kot Italijan pasto že poznal. Mene bolj skrbi, kako je izgledala ta pasta preden je prišel paradižnik! res je žalostno, ko takole prideš na obiske nekam v Nemčijo, pa ti postrežejo s štruklji in štrudlji na 101 načina (babica je bila Madžarka), ali pa v Franciji krvavico, v kateri je bilo sicer bolj malo riža, zato pa okoli jabolčna čežana (fuj!!!) ali pa ti obisku s Švedske skuhaš proseno kašo s suhimi slivami in ričet, pa to on pozna iz kuhinje svoje mame... Če bi hotel Galc pristno slovensko... bo moral v roke vzeti ustrezno knjigo in potem imel nemalo težav. Najbolje pa je (in tako se je očitno že sam odločil), da se spomni kaj je rad doma jedel, na Danskem pa tega ni zasledil. Tako bo priredil nenavaden večer oz. več njih in nihče ne bo podvomil v "slovenskost". Sploh pa, ima kraški pršut in naš vinček, kaj hočeš lepšega!

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. mar 2004 11:08

Lenca in Tatjana, ne gre za samoponiževanje. Dejstvo je, da hrana nima "meja". In da se spreminja. V preteklosti vglavnem na račun spoznavanja novih dežel in stikov z njimi ter trenutne stopnje razvoja na področju prometa, danes je podvržena modnim trendom. Da ne omenjam globalizacije. Da je prava hrana tista, ki so jo kuhale naše prababice. Moja babica, ki sem jo že omenila v povezavi z fižolovo jedjo, je bila kmetica. Nikoli ni nikamor šla razen v cerkev in na kakšen sejem. Poročila se je v sosednjo vas. Njena najlljubša jed pa je bila natanko taka, kot sem jo jedla pri ciprskih Turkih. Še najbolj "pristni" so verjetno žganci, potica, masovnek in podobno. Vendar so te jedi vse poredkeje na meniju. Mladi nasploh v veliki meri teh jedi niti ne poznajo, kaj šele da bi jih jedli.

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

18. mar 2004 12:27

Mimika, prav to mislim tudi jaz, da hrana nima meja. Ampak informacije potekajo in so v skladu z zgodovinsko danostjo potekale v obe smeri, kajne. Zato ni nujno, da smo ravno Slovenci prevzemali načine priprave hrane od drugih, ampak tudi obratno. Poleg tega vsak narod in tudi vsak posameznik priredi recept svojim možnostim in svojim okusom in tako nastanejo tudi bolj tipične jedi. Res nisem zgodovinarka in ne etnologinja, ampak pripravitii jedi, ki so jih kuhale naše babice pa tudi znam, ne samo mohanta in žgancev, tudi "koroške nudlne", pa "gorenjske krape" , mavželjne, mežerle in obilo preprostih brezmesnih jedi, ki smo jih kot otroci po končani vojni hočeš nočeš jedli iz dneva v dan. Sodeč po prispevku Malana pa naši predniki niso jedli tako slabo, predvsem pa bolj zdravo, kot kaže. Pa brez zamere, lepo prosim! lenča

Galc  

član od: 15.3.2004

sporočila: 9

19. mar 2004 8:26

Hvala Malan za vse te vspodbude! Jaz bom pripravil jedi ki jih tam v večini nisem zasledil. Odločil sem se takole: Predjed: kruhki s pršutom na njih pa hren in olive ali orehova jedrca. In pa seveda teran. Glavna jed: Goveja juha, Svinjska pečenka, mlinci, korenčkova omaka. Zraven bomo pili spet rdeče vino vendar ne Teran. Posladek: Prekmurska gibanica Kar se pa tiče hrane in meja. Bom rekel takole. Slovenska hrana je tista hrana, ki se jo pripravi po Slovensko. Sestavine pa se spreminjajo s časom, ker imamo sedaj več na zalogi, kot so jih imele naše mame nekoč. Spreminja se samo okus od regije do regije različno. Sploh pa komu mar čigava je hrana!!! Jaz cenim dobro pripravljeno hrano in okusno, pa naj bo to Italjanska, Španska, Danska, Japonska, Indijanska,... Če pa imate še kakšne nasvete okoli tega jedilnika ali če bi še kaj dodali ali spremenili, pa kar na dan z besedami!!! LP Gregor Gale

Tjanca  

član od: 6.7.2002

sporočila: 265

19. mar 2004 9:11

Kakšen recept za gibanico pa imate če smem vprašat? Tatjana

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

19. mar 2004 17:51

Lepo prosim samo pršuta s hrenom ne!!! Imaš vendar nekaj fantastičnega h katerem največkrat ne spada NIČ, ker je okus tako edinstven, da ga ne gre pokvariti s čim drugim. Če s čim naj bodo to orehi ali pa bolj po moderno z olivami. ( če se gremo zgodovino - kaj imajo oljke skupnega z kraškim pršutom ? Prav nič razen razdalje in zdajšnje, moram rečt všečne kulinarične kombinacije. Naši nonoti niso poznali oliv, pršut pa so znali zelo ceniti, kar bi morali tudi mi). Hren pa ne sme manjkkati pri šunki, če ne ni šunka kot se zagre.

Galc  

član od: 15.3.2004

sporočila: 9

23. mar 2004 8:04

Živjo, No večerja mi je perfektno uspela. Naredil pa sem takole: Predjed: Kruhki s pršutom, orehki in olivami Glavna jed: Goveja juha, svinjska pečenka, mlinci, korenčkova omakca Posladek: Prekmurska gibanica No ker je bilo Prekmurske gibanice in pa Pršuta še dovolj, da o vinu ne govorim, smo noč podaljšali še pozno v noč. Z večerjo pa so bili več kot zadovoljni, saj me je njena mama drug dan klicala za recept Prekmurske gibanice. Tako me je njena mama povabila na njeno rojstno dnevno zabavo ki bo že čez dva tedna. Tako da sem očitno naredil več kot dober vtis. No tam mi nebo treba kuhati. Ampak jih bom gotovo še povabil, saj je Slovenskih jedi še kar nekaj. p.s. Prekmurska gibanica mi je dobro uspela, pripravil pa sem jo po receptu ki sem ga dobil v zbirki receptov v Kulinariki. Hvala Anze, dober recept. LP Gregor Gale

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti